Artritida je onemocnění, které postihuje velkou část populace, takže výzkumy o léčbě artrózy jsou četné. Mnoho z nich mělo za úkol zjistit, které látky a rostliny mohou pomoci zabránit poškození kloubů a současně posílit strukturu pojivové tkáně.

SULFÁT CHONDROITINU A SULFÁT GLUKOSAMINU

Většina terapií artritidy je zaměřena na zmírnění jejích příznaků – prevenci bolesti. Na trhu existuje jen velmi málo produktů, které léčí následky (úlevu od bolesti) a příčinu (stimulují regeneraci chrupavky) současně.

Glukosamin sulfát a chondroitin sulfát ve vzájemné kombinaci mají silný účinek na regeneraci chrupavky a holenní kosti. Tyto dvě sloučeniny hrají důležitou roli v metabolismu chrupavky a pomáhají poškozené chrupavce absorbovat mnoho užitečných látek nezbytných pro rovnováhu katabolických a anabolických procesů.

Tzv. Jörg Jerosch efekty glukosamin a chondroitin sulfátů na metabolismus chrupavky v OA: Přehled dalších výživových látek, zejména mastné kyseliny omega-3. Int J Rheumatol. 2011; 2011: 969012.

Tat SK1, Pelletier JP, Vergés J a kol. Chondroitin a glukosamin sulfát v kombinaci snižují proresorpční vlastnosti subchondrálních kostních osteoblastů lidské osteoartrózy: základní vědecká studie. Arthritis Res Ther. 2007; 9 (6): R117.

KURKUMA – KURKUMIN

Kurkumin inhibuje aktivaci neutrofilů při revmatoidní artritidě. Kurkumin se také ukázal jako velmi účinný při prevenci kolagenázy – enzymu, který způsobuje rozpad kolagenů, hlavního stavebního materiálu chrupavky.

Kurkumin úspěšně odstraňuje příznaky artrózy. Neutralizuje účinek silných zánětlivých látek, jako jsou prostaglandiny.

Fatemeh Aghaei Borashan1, Mino Ilkhanipoor1 , Mohammad Hashemi1 and Farah Farrokh Investigation the Effects of Curcumin on Serum Hepatic Enzymes Activity in a Rheumatoid Arthritis Model

J. K. Jackson, T. Higo, W. L. Hunter and H. M. Burt The antioxidants curcumin and quercetin inhibit inflammatory processes associated with arthritis. Inflammation Research
April 2006, Volume 55, Issue 4, pp 168–175