Artritida je zánětlivé onemocnění, takže je velmi důležité nestimulovat, ale předcházet zánětům v našem organismu. Strava je velmi důležitým segmentem léčby artritidy. Jíst potraviny, které zabraňují zánětlivým procesům, posilují kosti a svaly a zvyšují hladinu energie, mohou pomoci udržet kvalitu života i při artróze.

NEJLEPŠÍ POTRAVINY PŘI ARTRITIDĚ

  • Ovoce a zelenina – Kromě toho, že je bohatá na vitamíny a minerály, které potřebují, aby náš organismus fungoval optimálním způsobem, má také hojné množství enzymů a antioxidantů, které pomáhají s regenerací tkání a posilováním svalů. Pravidelný příjem živin z ovoce a zeleniny (nejlépe syrové) přinese výsledky, kterých si všimnete velmi brzy. Jíst ovoce a zeleninu bude také stimulovat spalování tuků, protože tato jídla nemají mnoho kalorií a začnete zhubnout, což je velmi výhodné pro pacienty s artritidou.
  • Potraviny bohaté na omega 3 kyseliny by neměly být vynechávány z vašeho menu, protože omega 3 kyseliny mají silný protizánětlivý účinek a posilují kardiovaskulární systém. Omega 3 se nachází v rybách jako losos a sardinky a také v lněných semenech, vejcích, avokádu a vlašských ořechech.
  • Celozrnné bezlepkové cereálie – Potraviny jako hnědá rýže, quinoa a oves jsou našimi spojenci. Obsahují bílkoviny, vlákna, železo, mangan, fosfor, hořčík a mnoho dalších látek, které pomáhají bojovat se záněty a dodávají tělu potřebnou energii.

Okořeňte svou artritidu

Většina lidí považuje pepř, tuberózu, čili a zázvor za pouhé koření. Faktem však je, že tato koření fungují jako malá armáda v boji proti zánětům a při úlevě od bolesti.

Kurkumin, který je jednou z hlavních složek kurkumy, má silný protizánětlivý účinek a mnoho studií prohlásilo kurkumu za jednu z hlavních složek úspěšné prevence a léčby artritidy. Kurkuma také posiluje náš imunitní systém a pomáhá zmírňovat bolest. Používá se po staletí ve východních léčivech jako analgetikum.

Zázvor v kombinaci s kurkumou působí protizánětlivě. Je vhodné raději použít čerstvý zázvor než prášek, protože čerstvý kořen zázvoru obsahuje více aktivních složek, které zabraňují zánětu.