Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které vyžaduje systémovou léčbu. Často není snadné najít optimální léčbu artritidy. Ačkoli neexistuje způsob, jak tuto nemoc vyléčit, i když používáte léky, existuje mnoho alternativních způsobů, jak lze s artrózou bojovat. Dobrou zprávou je, že pomocí zdravé stravy, pravidelného cvičení a správných přírodních doplňků stravy můžete artritidu limitovat. Níže vám přinášíme nejlepší přírodní léčebné metody na artritidu.

ARTRITIDA

Artritida (z lat. Arthrītis – „bolest kloubů“) je onemocnění, které má více než sto tváří a zahrnuje různá onemocnění kloubů, které mají jedno společné, a tím je zánět.

Artritida je velmi nepříjemné zánětlivé onemocnění, které postihuje klouby a vede k nesnesitelným bolestem a ztuhlosti v kloubech. Velmi často může způsobit sníženou pohyblivost, ztížení každodenních činností, a tím výrazně snížit kvalitu života.

Nejčastějšími formami artritidy jsou revmatoidní artritida, osteoartritida a dna. Artritida postihuje nejen starší lidi, ale může se vyskytnout i u mladší populace a dokonce i u dětí.

I když spolu artritida a artróza souvisejí, není to tatáž nemoc. Artritida označuje zánět kloubů, zatímco artróza zahrnuje opotřebení a zničení kloubů.

Příčin vzniku artritidy je mnoho, významnou roli hraje genetická predispozice a životní styl.

Existuje také několik rizikových faktorů, které zvyšují rozvoj onemocnění, jako např.:

 • Věk – Artritida, zejména osteoartritida, se častěji vyskytuje u starších lidí
 • Nadváha – obezita zvyšuje zátěž mnoha kloubů a způsobuje jejich nadměrné opotřebování. V důsledku toho hrozí ve zvýšené míře rozvoj artritidy a zejména osteoartrózy.
 • Pohlaví – U žen je vyšší pravděpodobnost tohoto onemocnění
 • Životní a pracovní podmínky – lidé, jejichž činnosti zahrnují aktivní pohyb, zvedání těžkých břemen a riziko některých typů zranění mohou být také ohroženi vyšším výskytem artritidy

PŘÍZNAKY ARTRITIDY

Nejběžnější příznaky artritidy jsou:

 • Intenzivní bolesti kloubů, které se zesilují zejména v noci nebo při odpočinku
 • Zvýšená teplota v oblasti postiženého kloubu
 • Otoky a zarudnutí kloubů
 • Pocit ranní ztuhlosti
 • Celková slabost, únava, nechuť k jídlu
 • Špatná pohyblivost

LÉČBA ARTRITIDY

Ačkoli nelze tento chronický stav vyléčit, cílem léčby artritidy je snížit bolest a tím ovlivnit omezenou pohyblivost.

Volba léčby artritidy závisí na typu onemocnění, stavu pacienta i doporučení lékaře.

Mezi standardní metody léčby artritidy patří:

 • Užívání léků proti bolesti – Jedná se o nesteroidní protizánětlivé léky (analgetika), které mohou pomoci zmírnit bolest a zánět. V některých případech jsou předepisovány hormonální protizánětlivé léky (glukokortikosteroidy) a také krémy, které snižují otoky a zmírňují bolest. Tyto léky jsou více zaměřeny na zmírnění příznaků než na řešení příčiny onemocnění a vzhledem k možným nežádoucím účinkům se nedoporučuje je užívat dlouhodobě.
 • Léčba dietou ať už jde o nemoc nebo ne, vyvážená strava je něco, čemu by měl věnovat pozornost každý. Příjem soli, cukru a zpracovaných masných výrobků by měl být omezen. Je důležité zařadit do každodenní stravy potřebné vitamíny (A, E, C, B1, B3, B6, B12) a také stopové prvky (jako zinek, měď, selen, mangan) a aminokyseliny.
 • Fyzioterapie, cvičení, masáže – používají se jako doplňkové pomůcky ke zmírnění akutní bolesti, zlepšení mikrocirkulace, k obnovení funkce kloubů a zvýšení pohyblivosti.
 • Chirurgický zákrok – jedná se především o náhradu kloubu v případě, že výše uvedené metody nevedly k požadovanému výsledku a nemoc postupuje.

I když tradiční medicína nabízí řadu nástrojů pro boj s artritidou, někdy ani to k uzdravení nestačí a nedokáže odstranit silnou bolest. Alternativní léčba, jako je akupunktura a přírodní léčiva, se často používají jako doplněk k tradičním formám léčby.

NEJLEPŠÍ PŘÍRODNÍ LÉČBA ARTRITIDY

Mnoho bylin, které mají silné protizánětlivé vlastnosti, se používá při léčbě artritidy.

Zde jsou některé z těch nejúčinnějších:

ZÁZVOR

Zázvor, původem z jižní Asie, je považován za všestranný přírodní lék a již dlouho se používá při léčbě mnoho nemocí, včetně revmatismu.

Zázvor má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti a pravidelná konzumace kořene zázvoru pomáhá zmírňovat zánět, urychluje regeneraci tkání a zvyšuje odolnost vůči nemocem.

KURKUMA

Aromatické žluté indické koření, jehož nejúčinnější složka – kurkumin – je jedním z nejsilnějších přírodních protizánětlivých látek. Kromě toho, že se používá v kulinářství po celém světě, používá se jako protizánětlivá složka v čínských a indických (ajurvédských) lékařských naukách.

Kurkumin je silný antioxidant a četné vědecké studie prokázaly jeho analgetický účinek na záněty v organismu. Za zmínku stojí i další pozitivní účinky, které kurkumin má, jako je zvýšení odolnosti organismu vůči infekčním chorobám, zlepšení chuti k jídlu a zrychlení metabolismu.

INDICKÉ KADIDLO

Boswellia (Boswellia serrata), známá jako indické kadidlo, je silný lék, který pomáhá snižovat zánět. Extrakt kyseliny boswellové, její nejdůležitější složky, podporuje zdraví a pomáhá zlepšovat pohyblivost u lidí s chronickými onemocněními a záněty.

Na rozdíl od klasických léků nezpůsobuje žádné vedlejší účinky.

EUKALYPTUS

Eukalyptový olej skýtá četné zdravotní přínosy, působí protizánětlivě a používá se také jako analgetikum. Pomáhá zmírňovat chronická onemocnění a bolesti kostí, kloubů, svalů a šlach. Zmírňuje také bolest spojenou s revmatoidní artritidou.

ČERTŮV DRÁP

Sbírá se v pouštích Jižní Afriky a díky svým četným léčivým vlastnostem se jeho používání rozšířilo i po celé Evropě.

Usušené kořeny této rostliny účinně působí na bolesti kloubů.

GLUKOSAMIN SULFÁT

Glukosamin je aminocukr, který je nejvíce zastoupen v pojivové tkáni a chrupavce. Účinně chrání pojivové tkáně a chrupavky a zajišťuje pohyblivost kloubů. Glukosamin je sice přirozenou součástí našeho těla, ale již ve středním věku si ho tělo nevytváří dostatečné množství, proto je nutné jej přijímat prostřednictvím doplňků stravy. Hodit se může především pacientům s poškozením kloubů. Zkušenosti s jeho používáním ukazují, že může být účinný, pokud se použije jako součást komplexní terapie v počáteční fázi onemocnění.

CHONDROITIN SULFÁT

Přirozená složka chrupavky je přítomna i v pojivových tkáních a získává se nejčastěji ze žraločích chrupavek. Chondroitin vytváří synoviální tekutinu, která vyživuje a promazává klouby a chrání je před mechanickým poškozením.

Chondroitin sulfát může zvýšit pohyblivost kloubů, zmírnit bolest a snížit potřebu užívat nesteroidní protizánětlivé léky.

Kromě zmíněných přírodních složek je třeba při léčbě a prevenci artrózy věnovat mimořádnou pozornost také stravě. Ta by měla obsahovat mnoho vitamínů a minerálů. Vzhledem k tomu, že někdy tyto potřebné živiny nelze získávat stravou, jsou k tomuto účelu užívány i doplňky stravy, které by měly obsahovat některé z následujících látek nezbytných pro zdraví:

 • HOŘČÍK A VÁPNÍK

Přírodním zdrojem hořčíku jsou ořechy, celozrnné potraviny, sušené ovoce a saláty.

Nedostatek hořčíku v těle vede k příznakům, jako je únava, svalové křeče a vyčerpání. U lidí, kteří aktivně sportují, je kromě hořčíku důležitý i vápník.

Vápník je nejhojněji zastoupený minerál v lidském těle, nejvíce zastoupený je v kostech a zubech. Vápník působí jako prevence osteoporózy.

Je důležité si uvědomit, že tyto dva minerály spolupracují, takže hořčík přispívá k lepšímu vstřebávání vápníku v těle a naopak.

 • VITAMÍN C

Vitamin C je extrémně silný antioxidant. Kromě potravin bohatých na vitamín C (zelí, brokolice, růžičková kapusta, citrusové plody, rajčata a bobule) jej lze navíc užívat prostřednictvím potravinových doplňků.

Vitamin C pomáhá vytvářet kolagen, který je nedílnou součástí celého těla (kůže, kosti, chrupavky, zuby, oči, srdce…) a je důležitý pro ochranu a pohyblivost kloubů a také pružnost vazů a šlach.

 • VITAMÍN D

Vitamin D je nezbytný pro zdraví kostí a pomáhá při chronických onemocněních kloubů a chrupavek. Vitamín D pomáhá udržovat normální hladinu vápníku a fosforu v krvi a jeho nedostatek snižuje vstřebávání vápníku, tedy klíčové složky kostí. Nedostatek vitaminu D má významný vliv na rozvoj artritidy.

 • SELEN A VITAMÍN E

Selen je také antioxidant, který pomáhá odstraňovat z těla volné radikály. Má se za to, že dostatek selenu v těle vede ke snížení rizika zánětu.

Přestože je přítomen převážně v rybách a obilovinách, pro zajištění potřebného množství má smysl jej přijímat ve stravě také doplňky.

V kombinaci s vitamínem E může přispět k výraznému zlepšení stavu.

ACURAFLEX – PŘÍRODNÍ ŘEŠENÍ ARTRITIDY A BOLESTÍ KLOUBŮ

Přírodní a alternativní terapie mohou hrát v léčbě artritidy důležitou roli. Jejich použití může snížit bolest a zlepšit celkový stav. Je také důležité, že tyto přírodní ingredience mají prokázanou účinnost.

Kapsle a krém Acuraflex jsou přírodním řešením, které obsahuje většinu výše uvedených vitamínů, minerálů a antioxidantů, které příznivě působí na kosti, klouby, chrupavky, svaly, různé záněty a bolestivé stavy.

Kapsle mají protizánětlivé a analgetické účinky a přinášejí dlouhodobou úlevu při chronických bolestech a revmatismu. Obsahují glukosamin, chondroitin a vitamín D pro udržení zdravých kloubů, zatímco kurkumin a indické kadidlo působí protizánětlivě.

Pro dosažení optimálního účinku se doporučuje užívat Acuraflex kapsle a krém současně.

Acuraflex krém pomáhá rychle zmírnit bolest tam, kde se bolest vyskytuje, zvýšit pohyblivost kloubů a svalů a odstraňovat bolestivou ztuhlost ve všech částech těla.

Obsahuje kurkumu a dalších 12 osvědčených účinných přírodních a protizánětlivých složek.

PŘÍRODNÍ ŘEŠENÍ ARTRITIDY

Zjistěte více o Acuraflex.