Postup artritidy lze zpomalit, pokud nejste náchylní k vysoce rizikovému chování. Špatnou zprávou je, že závislost na alkoholu a tabáku zvyšuje riziko rychlého rozvoje artritidy. Abychom předešli zánětlivým procesům v našem těle, je nejlepší přestat kouřit a pít alkoholické nápoje.

Kouření a artritida

Obecně se ví, že kouření ovlivňuje kardiovaskulární systém a plíce. O vlivu kouření na zbytek našeho organismu, včetně našich kloubů, se neříká nic. Po pěti letech kouření začíná nikotin ovlivňovat každou buňku v našem těle. Poškozuje nejen povrch orgánů, ale i vnitřek. Léčba kloubů je narušena skutečností, že nikotin také ovlivňuje buňky pojivové tkáně. Klouby nekuřáků se zotavují snadněji a léčba je rychlejší než u kuřáků. Vnitřní buňky pojivové tkáně nekuřáků jsou zdravé a snáze se regenerují. Je těžší vyvolat regeneraci a růst poškozených buněk kuřáků. Bohužel to znamená, že i když jste zahájili léčbu artrózy včas, nemusí to stačit k tomu, aby se vrátil účinek kouření na vaše klouby. Klouby kuřáků nejsou dodávány s krví, protože kouření zpomaluje krevní oběh. Protože se nové tkáně kuřáků vyvíjejí pomaleji, klouby zeslábnou a kosti jsou poréznější. Mnoho studií ukázalo, že svaly také oslabují kvůli dlouhodobé závislosti na nikotinu. Všechna tato fakta způsobují zranění kloubů. Nejlepší rady, které vám může kdokoli poskytnout, zejména pokud trpíte artritidou, je přestat kouřit.

ALKOHOL A ARTRITIDA

Některé výzkumy ukázaly, že mírná konzumace alkoholu snižuje riziko revmatoidní artritidy. Pokud však již artrózou trpíte, neměli byste vůbec pít alkohol. Analgetika, která pacienti s artritidou často užívají ke zmírnění bolesti, by se neměla užívat s alkoholem. Kombinace těchto léků a alkoholu může často vést ke krvácení do žaludku a rozvoji vředů.

Je také známo, že alkohol je silné diuretikum, což znamená, že konzumace alkoholu stimuluje častější močení, čímž se vaše tělo zbavuje vody. Kloub potřebuje vodu, aby fungoval normálně, a proto je velmi důležité, abychom toho měli v těle dost. To je další důvod, proč byste neměli pít alkohol, pokud trpíte artritidou.

NEJLEPŠÍ NÁPOJE NA REVMATOIDNÍ ARTRITIDU

Jelikož byste měli pít alkohol s mírou nebo vůbec ne, jedná se o některé nápoje, které váš organismus bude milovat.

  • Čerstvě připravená rajčatová, pomerančová, mrkvová a ananasová šťáva je bohatá na vitamin C, což je silný antioxidant, který chrání naše tkáně a má silné protizánětlivé vlastnosti.
  • Čaje, zejména zelený čaj, jsou bohaté na polyfenoly, které mají také protizánětlivý účinek.
  • Tzv. smoothies se staly populární teprve nedávno, hlavně díky lidem, kteří se rozhodli začlenit zdravou stravu do jejich každodenního života. Tento nápoj je obzvláště prospěšný pro pacienty s artritidou. Když si svůj nápoj připravíte smícháním celých plodů místo toho, abyste je stlačili, poskytnete vašemu organismu více vlákniny. Vlákna pomohou unclogovat krevní cévy, které urychlí krevní oběh kolem kloubů. Ovoce a zelenina obsahují mnoho minerálů a vitamínů, které jsou pro vás zdravé a pomohou předcházet zánětu. Pokud do lichotníku přidáte čajovou lžičku kurkumy, dostanete nápoj, který si váš organismus zamiluje.
  • A konečně královna všech nápojů – voda. Pití dostatečného množství vody umožňuje našemu tělu zbavit se toxinů. Pokud pijete vodu před jídlem, začnete zhubnout, což je vhodné, pokud trpíte artritidou.