Pokud trpíte osteoartrózou, určitě víte, že budete muset dříve nebo později vyměnit kloub za umělý. Většina pacientů přemýšlí, kdy je ten správný čas pro tuto výměnu. Odpověď na tuto otázku je, že to záleží výhradně na nich.

Nejprve byste měli vyčerpat všechny méně invazivní možnosti

Téměř polovina pacientů s artrózou je postižena osteoartrózou – mechanickým poškozením a deformací kloubu. Výměna kloubů není v žádném případě rutinní procedura, kterou byste měli brát na lehkou váhu; zeptejte se sami sebe, zda jste opravdu vyčerpali všechny ostatní možnosti.

  • Intenzivní cvičení s pomocí fyzioterapeuta posílí svaly nohou a vazy. To by mohlo výrazně zmírnit bolest, kterou cítíte na kolenou a v bocích. Udržet si svalovou hmotu. Cvičení by mělo být první možností, když začnou bolet klouby. I když se rozhodnete pro náhradu kloubů, je vhodné před operací co nejvíce posílit svaly na nohou, aby vaše zotavení bylo co nejjednodušší.
  • Doplňky stravy, které obsahují chondroitin-sulfát a glukosamin-sulfát, by mohly výrazně usnadnit vaši mobilitu, protože tyto látky stimulují obnovu chrupavky a obnovují pružnost vazů.
  • Pokud nemůžete zvládnout bolest kolene pomocí analgetik, odborník s největší pravděpodobností doporučí injekce kyseliny hyaluronové. Tyto se injikují jednou týdně přímo do kloubu po dobu tří nebo pěti týdnů v řadě. Celý efekt této léčby budete cítit asi za pět týdnů. Výzkum ukázal, že tyto injekce dlouhodobě dodatečně lubrikují kloub, výrazně zmírňují bolest a zvyšují rozsah pohyblivosti kloubů.
  • Nedávné lékařské pokroky umožnily léčit osteoartrózu a obnovit degenerovanou chrupavku injekcí kmenových buněk do kloubu postiženého artritidou. Kmenové buňky jsou odebírány z podkožní tkáně a injikovány do kloubu, kde se mění na chrupavkové buňky. Tento postup ukázal velmi dobré výsledky. Chrupavka, která nebyla zcela poškozena, se obvykle velmi rychle obnoví a kloub znovu získá svůj normální tvar a funkci.

Kdy je operace nejlepší možností?

Je vhodné počkat s výměnou kloubu pokud chrupavka již nekryje konec kloubních kostí na některých místech. Když se jedna kloubní kost začne dotýkat druhé a způsobovat bolest, je čas opravdu zvážit operaci. Takový stav obvykle způsobuje zvýšení intenzity bolesti a často naruší váš normální způsob života a kvalitu spánku.
Když chrupavka nepokrývá kloubnípovrch na všech místech, jsme více náchylní k úrazům a dislokaci kloubů; To je další důvod, proč je ten pravý čas podstoupit operaci náhrady kloubů. Nezapomeňte si zarezervovat termální rehabilitační centrum, kde začnete rehabilitaci ihned po propuštění z nemocnice. Rehabilitace je nejúčinnější, když je zahájena krátce po operaci. Pokud tak neučiníte, může být vaše zotavení velmi dlouhé a bolestivé.