Artróza je stav, který ovlivňuje velké procento světové populace obou pohlaví a všech věkových skupin. Bylo provedeno mnoho studií o léčbě osteoartrózy a revmatoidní artritidy. Ačkoli léčebný průběh se u těchto dvou typů onemocnění liší, odborníci se shodují na jedné věci: minerály (zejména vápník a hořčík) by měly být nevyhnutelnými složkami jakéhokoli účinného léčení artritidy.

Osteoartritida

Osteoartritida je nejčastějším typem artritidy, který je způsoben opotřebením a poškozením kloubní chrupavky. Tento typ artritidy obvykle postihuje starší populaci, i když je stále častější u mladších lidí. Kvůli nedostatku pojivové tkáně se kosti kloubů během pohybu navzájem dotýkají, čímž způsobují deformace kloubů a bolest. Tento typ artritidy se může vyskytnout téměř v každém kloubu v těle; je běžná u kloubů rukou a nohou a nejčastěji u „velkých kloubů“ – boků a kolen.

Chrupavka se nejen opotřebuje, ale také ztrácí pružnost; to znamená, že klouby ovlivněné artritidou jsou obvykle tuhé. Poškození chrupavky také ovlivňuje vazy, které se táhnou, aby se usnadnil pohyb a které způsobují bolest kloubů. Osteoartritida obvykle postihuje jeden kloub a nerozšíří se na další klouby, pokud je léčena správně. Pokud však tento stav nezvládneme cvičením, užíváním léků a doplňků stravy, mohou trpět další klouby, protože budou zatíženy neefektivitou postiženého kloubu, což může způsobit, že budou postiženi také osteoartrózou. Všichni přední odborníci souhlasí s tím, že vápník a hořčík jsou minerály, které zmírňují bolest a udržují zdravé kosti, což je při léčbě artritidy nesmírně důležité.

Revmatoidní artritida

Na rozdíl od osteoartrózy, která je způsobena mechanickým poškozením chrupavky a následně kloubu, je revmatoidní artritida autoimunitní onemocnění, které nemá jasnou příčinu. Imunitní systém osoby postižené revmatoidní artritidou napadá chrupavku a někdy i jiné tkáně a orgány. Tento typ artritidy je rovnoměrně zastoupen v každé věkové skupině. Protože se jedná o autoimunitní onemocnění, symptomy nejsou konstantní a nevyskytují se vždy se stejnou intenzitou. Doporučuje se masáž kloubů pomocí speciálních krémů a gelů, aby se obnovila jejich pohyblivost.

Nejčastější příznaky revmatoidní artritidy

  • Tuhost – obvykle se vyskytuje po dlouhodobé nečinnosti a obvykle není omezena pouze na klouby, ale na celé tělo.
  • Únava – nedostatek energie je velmi častým znakem toho, že váš imunitní systém nereaguje správně. Pacienti si často stěžují, že mají potíže s plněním každodenních úkolů, které dříve než mohli dělat snadno. Řízení nebo čištění může někdy představovat skutečný problém způsobený extrémní únavou.
  • Bolesti kloubů – když jsou zaníceny klouby, jsou obvykle velmi bolestivé, což výrazně snižuje kvalitu života během tohoto období.
  • Snížený rozsah pohybu – potíže při pohybu kloubů, zejména zápěstí a kloubů rukou, jsou běžnými příznaky u mnoha pacientů s artrózou.
  • Otok – u některých pacientů s revmatoidní artritidou mohou klouby klouzat natolik, že deformace je zřejmá.

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků nebo kombinace několika z nich, poraďte se se svým lékařem.