Pacientům s artritidou se doporučuje co nejvíce cvičit a pohybovat se. Mnoho lidí, kteří trpí touto podmínkou, však vede sedavý životní styl; buď proto, že se tak rozhodli, nebo proto, že jejich práce vynucuje tento druh životního stylu. Dlouhodobé sezení výrazně zhoršuje příznaky artrózy. Tady je to, co sedí naše tělo a co můžeme udělat, abychom snížili účinek sedění na naše klouby.

DLOUHÉ SEZENÍ A ARTRITIDA

  • Bolest kyčelního kloubu je jedním z nejčastějších příznaků, které zmiňují pacienti s artritidou, kteří se posadí na dlouhou dobu. Je to nejčastěji velmi ostrá bolest vysoké intenzity, která netrvá dlouho a někdy se může proměnit v matnou bolest. To je velmi jasné znamení, že vaše artritida pokročila a že tlustá chrupavka, která obklopuje kyčel, vypadla z patice. Pokud často pociťujete tento druh bolesti, měli byste vyhledat radu odborníka, protože vaše boky jsou více náchylné k úrazům než v době, kdy byla chrupavka v patici.
  • Bolest kolen je dalším příznakem, který se objevuje po dlouhodobém sezení, jak je uvedeno u pacientů s artritidou. Pokud trpíte artritidou, nejhorší židle pro vás je ta, která je tak vysoké, že se vaše nohy nedotknou země. Neměli byste sedět na barových stoličkách. Hmotnost dolní končetiny při sezení v této poloze způsobuje další namáhání vazů, které již byly oslabeny artritidou, takže vstávání z této polohy je obvykle velmi těžké. Neměli byste sedět s nohou přes nohu, protože to navíc zatěžuje kolena. Pro lepší mobilitu kloubů se doporučuje užívat doplňky stravy, které obsahují chondroitin sulfát. Bylo prokázáno, že tato složka má pozitivní účinek na obnovu chrupavky a pomáhá snížit tuhost, kterou cítíte.
  • Bolest páteře a krční páteře je běžná i u lidí, kteří nemají artritidu, protože dlouhodobé sezení ve stejné poloze oslabuje svaly podporující páteř. Při sedu byste měli každou chvíli obracet hlavu doleva a doprava, abyste zabránili ztuhnutí krku. Měli byste se také pokusit udělat si páteř v pravidelném oblouku a posadit se. Ušetřete na kancelářské židli. Mnoho z těchto příznaků lze zmírnit výběrem správné židle.

ZVYKNOUT SI NA RANNÍ PROTAHOVACÍ CVIČENÍ

Většina pacientů si ráno stěžuje na bolest kloubů a ztuhlost. Je těžké ohýbat klouby bezbolestně poté, co bylo tělo v noci delší dobu v neměnné poloze. Je velmi důležité začít den protahovacími cvičeními, která trvají jen několik minut a výrazně zlepšují pohyblivost po celý den. Dobrou zprávou je, že k provádění těchto cvičení nemusíte být fyzicky zdatní ani zvlášť zdatní. Natáhněte si kolena, boky, ruce, páteř a krk. Bez ohledu na typ cvičení, které si vyberete (jóga, pilates nebo jakýkoli jiný typ), je velmi důležité, abyste tuto rutinu prováděli každé ráno, jakmile vstanete.

Při zahájení dne mějte na paměti pravidlo 30–30, které je podle terapeutů klíčovým pravidlem pro pacienty s artritidou. Po každých 30 minutách sezení změňte polohu a protáhněte si tělo na 30 sekund.